Şeyh Said tartışması: 3 meclis üyesi istifa etti, MHP grubu düştü

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımının yapılacak yeni yola Şeyh Said Bulvarı adını vereceğini duyurmasının ardından başlayan tartışmalar Bingöl MHP’de kriz çıkardı.

Artıgerçek’ten Mazlum Bucuka’nın haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuyla ilgili “Hınıslı Said bir vatan hainidir, yaşadığı dönemin terörist başıdır” sözleri teşkilatı ikiye böldü.

Bingöl Belediyesi’nin MHP’li meclis üyeleri Ahmet Bukan, Ramazan Susadı ve Mehmet Sayit Günergök, Bahçeli’nin sözlerine tepki göstererek partiden istifa etti, MHP Meclis Grubu düştü.

‘PARTİDE KALMAMIN ANLAMI YOK’

İstifa eden MHP’li Meclis Üyesi Ramazan Susadı, Bahçeli’nin sözleri nedeniyle istifa kararı verdiğini söyledi. Şeyh Said’in dini bir lider olduğunu ve bir değer olarak kabul ettiklerini söyleyen Susadı, Bahçeli’nin sözlerinin ardından partide kalmasının bir anlamı olmadığını ve meclis üyeliğine bağımsız olarak devam edeceğini ifade etti.

‘KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİ’

İstifa eden diğer MHP’li üye Ahmet Bukan da, “Şeyh Said’in bir değer olduğunu” vurgulayarak, Bahçeli’nin sözlerinin kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

Bingöl Belediyesi Meclisi’nde 6 üyesi olan MHP’nin 3 üyenin istifasının ardından grubu düşmüş oldu. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir