Rusya bunu konuşuyor: Bush’un butlarından sonra Türkiye’nin yumurtaları

Rusya’nın Türk firmalarının yumurta ithalatına yeşil ışık yakması medyasında geniş yer bulmaya devam ediyor. Medya Günlüğü’nden Fuad Safarov’un haberine göre Rusya’nın önemli ekonomi haber sitelerinden Business FM, “Bush’un butlarından sonra Erdoğan’ın yumurtaları” başlığıyla verdiği haberinde, yıllarca Rusya’nın ABD’den ithal ettiği tavukların dönemin başkanı George Bush’a ithafen “Bush’un butları” olarak anılmasına atıfta bulunmuştu.

Türkiye ve Azerbaycan’dan ilk parti yumurta ithalatı haberlerine atıf yapan Noviye İzvestia gazetesi de, yumurtaların neredeyse altın fiyatına satıldığını belirterek fiyatların ithalata rağmen düşmediğini yazdı.

Gazete, “21 Türk firmasına Rusya’ya yumurta ithalatı için izin çıktı. Ayrıca Rusya’ya Azerbaycan ve İran’dan da yumurta tedarik edilecek ama bu durum henüz fiyatlara yansımadı” dedi.

Gazeteye konuşan Ulusal Et Birliği Başkanı Sergey Yuşin, Türkiye’de yumurta fiyatlarının Rusya’dan yaklaşık iki kat yüksek olduğuna dikkat ederek, “Yani ithal etmenin bir anlamı yok” diye konuştu.

Rus ekonomist Vera Solovyova ise, fiyat artışı öncesinde bile Türkiye’deki yumurta fiyatlarının Rusya’dan yüksek olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir