40. yaşını böyle kutluyor… Zuckerberg’in yeni yatı olay oldu

Facebook’u kurduğunda dünyayı bu kadar etkileyeceğini ve böyle zengin olacağını çoğu kişi beklemiyordu. Ancak Mark Zuckerberg kariyer basamaklarını Harvard’da okurken kısa sürede hızla tırmanmaya başladı ve artık dünyanın en çok konuşulan, en zengin teknoloji liderlerinden biri haline geldi.

Bugün 40. yaşına giren Zuckerberg, hayatındaki bu yeni dönüm noktasını da söylentilere göre biraz şatafatlı bir şekilde kutlamaya hazırlanıyor.

Resmi bir açıklama olmasa da Mark Zuckerberg’in 40. yaşını yepyeni bir süper yat ile kutlayacağı konuşuluyor.

Yat dünyası, aylardır Hollanda’daki Feadship tarafından inşa edilen 118 metrelik yatı, sahibinin Meta CEO’sundan başkası olmadığı yönünde söylentilerle çalkalıyor. Ancak mahremiyete son derece önem verilen yatçılık dünyasında kimse henüz bu bilgiyi doğrulamış değil.

SAHİBİ AÇIKLANMIYOR

Geminin yapımını üstlenen Feadship şöyle yazdı: “Yatlarımız hakkında sahiplik, maliyetler veya teslimat gibi herhangi bir bilgiyi asla ifşa etmemek Feadship’in standart politikasıdır. İster 1960’lardan kalma 18 metrelik, ister 21. yüzyıldan kalma 118 metrelik bir Feadship olsun, özel bilgileri paylaşmıyoruz.”

Mega yat pazartesi günü Panama’ya ulaştı ve kamuya açık gemi takip verilerine göre, mart ayında Atlantik boyunca Fort Lauderdale, Florida’dan hareket etti. Launchpad ile satın aldığından şüphelenilen destek süper yatı Wingman, yolculuğu onunla birlikte yaptı.

Özel bir jet takipçisine göre Zuckerberg’in uçağı da pazartesi günü Panama’ya indi ve Instagram paylaşımlarına göre Zuckerberg de uçaktaydı.

Zuckerberg özel jetinden video da paylaştı…

Satın almada aracılık yapan Hollanda hükümetine teslim edilmeden önce, yatın yaptırım uygulanan bir Rus iş insanı için inşa edildiği söyleniyor. 

Yat ile ilgili detaylı bilgiler olmasa da Launchpad’in ana güvertesinde bir helikopter pisti ve yüzme havuzunun bulunduğu belirtiliyor. Bu büyüklükteki bir geminin genellikle düzinelerce misafir ve mürettebatı barındırabileceği ve muhtemelen geniş bir spor salonuna, bir spaya, bir sinema odasına ve bir garaja sahip olduğu belirtiliyor.

EN ZENGİN DÖRDÜNCÜ İNSAN

Kariyeri boyunca servetine servet katan Zuckerberg’in kendisine böyle bir hediye alması pek de şaşırtıcı değil. Bloomberg’e göre Zuckerberg’in net serveti 169 milyar dolar ve bu bu servet de onu dünyanın en zengin dördüncü insanı yapıyor.

Zuckerberg, ana şirketi Meta’daki yüzde 13’lük hissesiyle Facebook’un büyük bir kısmına sahip ve 164 milyar dolar değerindeki servetinin neredeyse tamamı Facebook’a bağlı. Şirketin hisseleri ise son on yılda yüzde 700’den fazla arttı.

SERVETİYLE BİRLİKTE YAŞAM TARZI DEĞİŞTİ

Şirket, yalnızca iki yıl önce de Facebook’tan Meta’ya geçiş yaparak yeni bir kimlik kazandı. Dünyanın yedinci büyük şirketi olan Meta, dünyadaki sosyal medya platformlarının ve reklam ekonomisinin büyük bir bölümünü kontrol ediyor. Ayrıca Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı da üç kattan fazla artarak 2014 sonunda 890 milyonken 2023 sonunda 2,11 milyara yükseldi. Haliyle Zuckerberg’in yaşam tarzı da servetiyle birlikte değişti.

Meta CEO’su, değeri yaklaşık 200 milyon dolar olan bir gayrimenkul portföyü oluşturdu. Eşi Priscilla Chan, Palo Alto’da mülk satın almak için 50 milyon dolar harcadı ve Tahoe Gölü’ndeki bitişik iki mülk için yaklaşık 59 milyon dolar verdi.

Ayrıca Hawaii’de en az 1.200 dönümlük bir arazi satın aldı. Mülkün bir kısmında Zuckerberg’in, kendi enerji, yiyecek ve su kaynağına sahip, müstakil olacak 5.000 metrekarelik bir yer altı sığınağı da bulunuyor ki bu da pek şaşırtıcı değil. Zuckerberg de dünyanın önde gelen pek çok zengini gibi olası bir kıyamet günü senaryosuna hazırlanıyor.

Sığınak, süper yat, gayrimenkuller dışında Zuckerberg servetinin bir bölümünü de hayırseverlik için gözden çıkarıyor. 2015 yılında Facebook hisselerini hayatı boyunca bağışlamayı taahhüt etti. Kendisinin ve eşinin yürüttüğü Chan Zuckerberg Girişimi, yerel toplulukların ihtiyaçlarını karşılamak için hastalıkları ortadan kaldırmaya ve eğitimi iyileştirmeye adandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir