Seçil Erzan’ın hikayesi… Yoksul bir aileden milyonluk ‘fon’a

HABER MERKEZİ  – Erzan, 1976 yılında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, yoksul bir ailenin tek kızı olarak dünyaya geldi. İfadesinde “varlıklı bir ailenin kızı” olduğunu söylemişti ancak 2020 yılında vefat eden babası ailesinin geçimini pazarcılık yaparak sağlıyordu. Annesi ev hanımıydı. Liseyi Çorlu’da okudu, üniversite eğitimi için Kocaeli’ye gitti. Burada, mezun olduğu 1999 yılında Marmara Depremi’ne yakalandı. 

Üniversiteyi bitirip Çorlu’ya döndü. Denizbank’ın Çorlu Orion Şubesi’nde “şube müdür sekreteri” olarak bankacılık kariyerine başladı. 2002’de gişe personeli, 2023’te “asistan müşteri danışmanı” oldu. 2004’te bireysel bankacılık portföy yöneticiliğine, 2007’de bireysel danışmanlığa yükseldi. 2010’da şube müdürü oldu. 

BORSA MACERASI

Erzan, İstanbul şubelerinden birine müdür olmak istiyordu. Müdür olduktan beş gün sonra aynı bankanın İstanbul Bahçeşehir Şubesi’ne atandı. Yıllardır müşterilere finansal piyasalardaki fırsatları sunuyor, kendi birikimini de bu piyasalarda değerlendiriyordu. 2011’de birikiminin büyük bölümünü yatırdığı bir hissede 1 milyon lira kaybetti. Bu kaybı telafi etmeye çalışırken borcu daha da arttı. 

Erzan, 2011’de Florya Şubesi’ne tayin edildi. 2013’te Galatasaray, Denizbank’la sponsorluk sözleşmesi imzaladı. Sözleşme gereği, Galatasaray personelinin maaş hesabı Denizbank Florya Şubesi’nde olacaktı. Böylece futbolcularla Erzan’ın ilk teması gerçekleşti. Müşterilerle kurduğu ilişki, zamanla görevinin ötesine geçti. Dost olduğu kişilerin zaman zaman paralarını işletiyor, hem kendisi para kazanıyor hem de yatırım yapanlara kazandırıyordu. 

FON TEZGAHI

Eylül 2022’de borsada ağır hasar alan Erzan’ın işi artık mucizelere kalıyordu. Zarar ettirdiği kimseler içinde tefeciler de vardı. Köşeye sıkışan Erzan, para ararken kolunu tefecilere daha da kaptırdı. Borçlarını ödemek için Aralık 2022’de “hayali fon” tezgâhını kurdu. Ancak işler umduğu gibi gitmedi, Şubat 2023’te battığı ortaya çıktı. Alacaklılar kapıya dayanınca da nisan ayında tutuklandı. 

ÇOCUKLUĞUNUN GEÇTİĞİ KÖY

Erzan ile “çantacısı” olduğu iddia edilen Nazlı Can’ın çocuklukları, Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesine bağlı Yanıkağıl Mahallesi’nde geçti. Mahalleli konuya ilişkin konuşmak istemezken, Muhtar Yücel Başaran, tahliye olduktan sonra Nazlı Can ile görüştüğünü söyledi. Başaran, “Nazlı’nın bu işle fazla alakası olduğunu zannetmiyorum. Sadece Seçil Hanım ile çocukluk arkadaşıydı, görüşüyorlardı” dedi. Başaran, “Köyden bu fonla alakalı para toplandığını iddia ediyorlar ama böyle bir şey yok. Köyümüzün bu şekilde anılmasından çok rahatsızız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir