Gece yarısı prova

İngiltere Kralı 3. Charles’ın taç giyme töreniyle ilgili hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Tören için Charles’a “Supertunica” adı verilen uzun, parıldayan altın kollu bir kaftan sunulacak. Bu kaftan, 1911 yılında Kral 5. George için tasarlanmış ve Kraliçe 2. Elizabeth de dahil olmak üzere birbirini izleyen taç giyme törenlerinde giyilmişti. Yaklaşık 2 kilogram ağırlığında olan kaftan, altın kumaştan yapılmış ve stilize süslemeler ile çiçek motifleriyle işlenmiş. Kral tören sırasında “hükümdarın haçlı asası”nı tutarken, sağ elinde “taç giyme eldiveni” olacak. Beyaz deriden yapılan bu eldiven üzerine Tudor Gülü, devedikeni, yonca, meşe yaprağı ve meşe palamudu gibi ulusal amblemler manşete işlenerek toplanmış.

HARRY GELİYOR, MEGHAN EVDE

Kraliyet ailesinden Galler Prensi William ve eşi Galler Prensesi Kate’in yanı sıra Kral Charles’ın iki kardeşi Prenses Anne ve Prens Edward, törene ön saflarda katılacak. Charles’ın ABD’ye yerleşen oğlu Prens Harry, törene katılacağını ancak eşi Meghan’ın katılmayacağını doğruladı. Tören, Harry ve Megan çiftinin çocukları Prens Archie’nin 4. yaş gününe denk geliyor. Dünya liderleri ve önemli siyasi isimler de törene katılacak davetliler arasında. Törende Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay temsil edecek. ABD Başkanı Joe Biden ise taç giyme törenine katılamayacak ancak eşi Jill Biden törende hazır bulunacak.

ÜNLÜ İSİMLER SAHNE ALACAK

Törenin gerçekleştirileceği hafta sonu boyunca Kral’ın tahta çıkışını kutlamak üzere düzenlenecek çeşitli etkinliklerden biri olan konserde, ABD’li dünyaca ünlü şarkıcı Katy Perry, Lionel Richie ve İtalyan müzisyen Andrea Bocelli gibi birçok sanatçı performans sergileyecek. Ülkenin dört bir yanından 20 bin kişinin katılacağı ve dünya çapında 100’den fazla ülkede canlı izlenecek konser, birçok hayır kurumundan gönüllülerin de katılacağı halka açık bir etkinlik olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir